هشدار درباره نفوذ هکرها در پوشش اپلیکیشن

جام جم نوشت: حوصله‌اش سر رفته بود. گشتی در سایت‌های اینترنتی زد تا چند برنامه جدید دانلود کند. برنامه‌ای نظرش را جلب کرد. آن طوری که سایت معرفی کرده بود، با نصب این برنامه می توانست محل افرادی را که با او تماس گرفته بودند متوجه شود. برنامه را دانلود کرد، اما برای نصب آن باید منتظر کد ارسالی از سوی سایت می ماند. یک روز از نصب برنامه گذشت اما هیچ خبری از کد نشد. سرانجام برنامه را پاک کرد.

صبح روز بعد دوستانش با عصبانیت با او تماس گرفتند و به پیامک های مستهجنی که ارسال کرده بود اعتراض می کردند. این موضوع برایش غیرقابل باور بود، به همین دلیل تصمیم گرفت با مراجعه به پلیس فتا شکایتی را مطرح کند. بعد از بررسی شکایت، کارشناسان پلیس فتا متوجه شدند برنامه های پیام رسان متهم هک شده و هکر از طرف شاکی به ارسال پیام های مستهجن اقدام کرده است.
مدت هاست برخی مجرمان اینترنتی در پوشش اپلیکیشن های بازی و برنامه های جذاب، قربانیان خود را تحریک به دانلود بدافزارها یا ویروس می کنند. این مجرمان پس از ورود به تلفن همراه، اقدام به هک نرم افزارهای پیام رسان و عکس های شخصی قربانی می کنند. طی روزهای اخیر طرح شکایت های مشابه باعث شده، پلیس فتا در این زمینه هشدار دهد.

سرهنگ دوم علیرضا آذردرخش، سرپرست اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا در این باره می گوید: برخی اپلیکیشن های تلفن همراه موجود در این سایت ها و فروشگاه ها از کدهای مخرب استفاده کرده و کنترل گوشی کاربر را در اختیار می گیرند. فهمیدن این موضوع نیز بسیار مشکل است، چرا که کدهای این اپلیکیشن ها با ترکیب میلیون ها کد مختلف دیگر در سیستم عامل باعث می شود تا بتوانند از گوشی کاربران جاسوسی کنند.

برخی از این اپلیکیشن ها از کاربران می خواهند که به پرسش هایی پاسخ دهند یا پیامکی به شماره ای یا ایمیلی ارسال کنند. این نوع ارتباط می تواند باعث آلوده شدن گوشی به بدافزارهایی شود که اطلاعات شخصی کاربران را مورد حمله قرار دهد. موارد جاسوسی شامل ارسال پیامک های دریافتی و ارسالی کاربر بدون آن که خود متوجه شود، ارسال عکس ها، کلیپ ها و فیلم های موجود در حافظه گوشی، ارسال فهرست تماس های دریافتی و شماره مخاطبان موجود در گوشی و... است. در بسیاری موارد قربانی این جاسوسی خود کاربر است و در برخی موارد دوستان و نزدیکان کاربر قربانی این جاسوسی ها می شوند.

اخاذی از کاربر با توجه به داشتن اطلاعات زیاد از وی یکی از مهم ترین موارد است. بسیاری از اطلاعات کاربران که از این طریق به سرقت می رود بعدها باعث ایجاد آزار و اذیت وی و نزدیکان و بستگانش می شود. چرا که مجرمان از این اطلاعات علاوه بر اخاذی برای سرگرمی و اذیت و آزار قربانیان استفاده می کنند به عنوان مثال ارسال پیامک های مستهجن و محتوای نامناسب با شماره کاربر برای افراد دیگر، یک مورد اذیت و آزار است که مجرمان انجام می دهند.

تهدیدات امنیتی گوشی های همراه هوشمند بسیار بیشتر از لپ تاپ و رایانه های خانگی است، چرا که میزان اطلاعات شخصی ای که کاربران با خود در تلفن همراه هوشمند حمل می کنند بمراتب بیش از نوت بوک و رایانه های خانگی آنهاست، ضمن آن که دسترسی سارقان یا هکرها به گوشی همراه بمراتب سهل تر است.

وی به کاربران گوشی های هوشمند توصیه کرد: از سیستم رمزنگاری مناسب برای گوشی های خود استفاده کنید و رمز آن را ترکیبی از اعداد و حروف قرار دهید. همواره آنتی ویروس گوشی و تبلت خود را به روز کنید. روی گوشی خود یک برنامه امنیتی مانند نرم افزار ضدجاسوسی نصب کنید و از شر برنامه هایی که استفاده نمی کنید خلاص شوید. هنگامی که کار شما با یک برنامه یا سرویس وب تمام شد، از برنامه خارج شوید یا Log Out کنید. این کانال را همین طور به حال خود باز نگذارید تا دیگران اطلاعات شما را کنترل کنند.

از دانلود بی مورد نرم افزارها و کلیپ های موجود در سایت ها خودداری کنید و فقط برنامه ها و نرم افزارهای لازم و کاربردی را دریافت و تنها به نمونه های رسمی موجود اعتماد کنید .هموطنان در صورت مشاهده نفوذ هکرها به تلفن همراهشان بلافاصله باید به طرح شکایت پرداخته و نباید تن به خواسته های آنها دهند. این مجرمان در صورت گرفتن پول و اخاذی همچنان به تهدیدهای خود ادامه می دهند . اغلب این مجرمان به صورت حرفه ای عمل کرده و ردیابی آنها سخت است. برخی از آنها نیز از خارج از کشور فعالیت می کنند و به دنبال زدن خسارت به قربانی خود هستند.

هموطنان در صورت مشاهده هر موضوع مشکوکی آن را به سایت پلیس فتا به ادرس cyber.police.ir اطلاع دهند.

خواندن 2011 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 18 شهریور 1394 ساعت 08:23
برای ارسال نظر وارد سایت شوید